Iekšējais ekonomists


Vai esi ievērojis, ka pievērs uzmanību maizes vai ābolu izskatam vai cenai, ejot uz lielveikalu ? Daži pēta e-vielu klātbūtni. Citi skatās tikai cenu, pārējiem ir vienalga un tiek paņemta pirmā maize, kas pagadās. Šādi mazi lēmumiņi tiek pieņemti ik dienas un, lai arī nelieli, tomēr ilgtermiņā atstāj ietekmi uz mūsu dzīvi. Tajā pašā laikā ir lieli lēmumi, kurus daudzi pieņem īpaši nedomājot – mājas iegāde, pensiju 2. vai 3. līmeņa noslēgšana, veselības apdrošināšana, karjeras izvēle, pārcelšanās uz ārzemēm. Visi no šiem lēmumiem ir ļoti būtiski, taču nereti tiek pieņemti mirkļa impulsu un emociju vadīti.

Rezultāts ? Nepareizi izēlēts pensiju 2. vai 3. līmenis rezultējas sava darba laika un ienākumu izniekošanā Ieguvēji ir tikai bankas vai pensiju līmeņa pārvaldītāji, kas saņem atlīdzību neatkarīgi no savas darbības rezultātiem. Vai Tu būtu ieinteresēts strādāt labāk vai efektīvāk, ja no tā  nebūtu atkarīgs tavs atalgojums ? Vai celntieki strādā ātrāk, ja viņiem maksā par stundām vai tikai par padarīto ? Atbilde nav tālu jāmeklē, taču attiecībā uz savu dzīvi mēs nevēlamies pielietot šīs sakarības un šķietami vienkāršo loģiku.

Ir laiks pamosties. Paskaties sev apkārt un pasaki, kas ir izdevīgs, kas gluži pretēji nederīgs vai pat kaitīgs. Kļūsi par savu iekšējo ekonomistu jau šodien.