Lietuvas finanšu sistēma un mazo aizdevumu tirgus


Lietuvas valsts vēsture ir raiba kā dzeņa vēders. No kādreizējās impērijas tā šobrīd ir samazinājusies līdz mazas Eiropas valsts līmenim, taču tās iedzivotāji ir saglabājuši nacionālo stāju. Līdzīgi kā Latvijā, kur lielākie spēlētāji ir komercbankas arī Lietuvā kredītiestādes ir atbildīgas par absolūti lielāko daļu aizdevumu piešķiršanu gan privātpersonām, kam juridiskām personām. Pēdējos gados gan ir strauji palielinājies mikro aizdevumu tirgus, kā ietvaros dažādi patēriņa kredīti tiek piešķirti bez ķīlas un galvotājas. Atšķirībā no Latvijas, kur mazo aizdevumu tirgū valda daži lielie spēlētāji, Lietuvas mazo kredītu tirgus ir salīdzinoši daudz sadrumstalotāks. Kad vajadzīgs izvēlēties, kurš naudas aizdevējs piedāvā izdevīgākus nosacījumus, vairums aizņēmēju dodas uz sms kreditas, jo tajā ir apkopoti un savstarpēji salīdzināti dažādi mikro kredītu devēji. Šāda pieeja ļauj Lietuvas iedzīvotājiem ātri noskaidrot, kurš aizņēmums pieejams lētāk, bet, kuram labāk mest līkumu. Visi naudas aizdevēji ir salīdzināti pēc dažādiem faktoriem, tajā pašā laikā sms kreditas pakalpojumi ir paši populārākie. Izvēloties šo finanšu darījumi katram ir iespēja aizņemties internetā (lietuviski – paskolos internetu) ar termiņu līdz 30 dienām. Jaunajiem klientiem tiek piedāvātas dažādas atlaides, t.sk. pirmais aizdevums bez procentiem (lietuviski – pirma paskola nemokamai). Minimālais vecums, lai dabūtu aizdevumu Lietuvā ir 18 gadi, taču vairums Lietuvas uzņēmumu parasti aizdod naudu klientiem, kas nav jaunāki par 20 gadiem, ar izņēmumiem, protams.

Neskatoties uz iepriekš minēto sms kreditai pakalpojum popularitāti, absolūtos skaitļos šiepakalpojumi ir salīdzinoši maznozīmīgi. Tos izmanto, galvenokārt iedzīvotāji ar vidējiem un zemiem ienākumiem bīžos, kad steidzami vajag papildus finansējumu. Tā kā lielai daļai lietuviešu ir pieejamas kredītkartes, tad situācijas, kurās ir vajadīgs mikro aizdevums online nav nemaz tik biežas. Vidējā alga un minimālā alga Lietuvā ir augstāka kā Latvijā, kas nozīmē, ka arī uzkrājumus iespējams veidot vieglāk.

Attiecībā uz emigrāciju jāpiezīmē, ka Lietuvas iestāšanās Eiropas Savienībā un vēlāk arī eirozonā ir palielinājusi Lietuvas emigrantu skaitu. Šobrīd ārpus Lietuvas valsts robežām ir devušies līdzīgi kā Latvijā vairāki simti tūkstoši iedzīvotāju, no kuriem tikai daļa varētu agriezties dzimtenē. Būtiskās atšķirības atalgojumā nozīmē, ka lietuviešiem ir iespēja Anglijā dzīvot kaut vai uz pabalstiem labāk un ērtāk nekā, strādājot pilnu darba dienu, Lietuvā. Protams, aizdevumi internetā ārzemēs ir dārgāki, tādēļ lietuvieši dara visu iespējamo, lai iekrātu naudu un vēl palīdzētu mājās palicējiem uzlabot viņu dzīves kvalitāti. Sms kreditas pakalpojumi šajos apstākļos kalpo tikai kā ielāps un lietuvieši ir pārliecināti, ka pirms aizņemties vajag rūpīgi izvērtēt savas finansiālās iespējas. Atbildīga aizņemšanās ir katra lietuvieša lietu mērs.